Event Image

Egy Pulitzer-emlékdíjas közíró, egy volt nemzetbiztonsági főtiszt és egy háborús tudósító vitázik a Turbinában – jön az ötödik Kurzgesagt Talk

2025.02.25.

A Turbina az első olyan magyarországi kulturális központ, amely rendszeres eseménysorozatot épített a Kurzgesagt epizódjai köré, ezzel egy új formátumot teremtve a tudományos, filozófiai és társadalmi kérdések közösségi feldolgozására. Bár a Kurzgesagt világszerte ismert és milliókhoz jut el a YouTube-on, a videók fogyasztása jellemzően egyéni élmény – a Turbina ezzel szemben a passzív befogadás helyett aktív párbeszédet szeretne generálni, így rendezvényeiken központi szerepe van a közösség bevonásának és a kérdezésnek.

A Kurzgesagt – In a Nutshell egy német animációs és dizájnstúdió, amelyet Philipp Dettmer alapított. A stúdió YouTube-csatornájáról vált világszerte ismertté, amely minimalista animációs oktatóvideókat készít, és tudományos, technológiai, politikai, filozófiai és pszichológiai témákat tárgyal. Több mint 23,4 millió feliratkozójuk van, és videóik eddig összesen több mint 3 milliárd megtekintést értek el. A csatorna célja, hogy összetett témákat érthetővé és hozzáférhetővé tegyen a nagyközönség számára, miközben ösztönzi a kritikus gondolkodást és a kíváncsiságot. A Kurzgesagt videói világszerte népszerűek, és több nyelven is elérhetők, beleértve a németet, spanyolt, franciát, hindit, arabot, brazil portugált, japánt és koreait is.

A Turbina Kulturális Központ 2024 szeptembere óta havi rendszerességgel ad otthont a Kurzgesagt Talk rendezvénysorozatának, melynek célja, hogy a tudományt, filozófiát és társadalmi kérdéseket közérthető formában feldolgozó videók gondolatébresztő témáit a személyes párbeszéd szintjére emelje. Az események központi eleme, hogy a kiválasztott videó témáját három különböző nézőponttal rendelkező szakember vitatja meg. Olyan vendégek beszélgettek már a nyolcadik kerületi művészeti tér színpadán, mint dr. Verő Tamás rabbi, Meláth Attila baptista lelkipásztor és Cser László buddhista tanító, akik vallásról alkotott nézeteiket osztották meg egymással és résztvevőkkel. A magány társadalmi hatásait és pszichológiai vonatkozásait is vizsgálta már a Turbina, ehhez Albert Fruzsi szociológust, Czabán Samu viselkedéselemzőt és Seres Samu tartalomgyártót hívták meg. Később az AI jövőjét boncolgatta Halácsy Péter, a Prezi társalapítója, Lányi András filozófus és Koren Balázs matematikus, januárban pedig az optimista nihilizmus témája került terítékre, ahol Horváth Oszkár műsorvezető, Nagy Gergely református teológus és Boldogkői Zsolt molekuláris biológus osztották meg gondolataikat.
Február 25-én az eseménysorozat folytatódik, a háború és az erőszak történelmi és aktuális aspektusait vizsgálja majd Buda Péter nemzetbiztonsági elemző, Földes András, aki konfliktuszónákból tudósít, valamint Szilágyi Ákos esztéta és Oroszország-kutató. A moderátor ez alkalommal is Levi Passed lesz, aki nevéhez fűződik a Klementin kollektíva, Magyarország egyik legtámogatóbb zenei producer közössége.

A világ különböző pontjain zajló fegyveres konfliktusok és azok médián keresztüli megjelenítése sokak számára szorongást keltő témák, ugyanakkor az információhiány, a történelem torzított megértése és a személyes érintettség mind árnyalhatják a közbeszédet. A vita célja, hogy a résztvevők szélesebb perspektívából értsék meg a háború dinamikáját, annak hatásait az egyénre és a társadalomra.

A Turbina kiemelten fontosnak tartja a közösségi párbeszédet és a társadalmi felelősségvállalást. Rendszeresen tartanak ingyenes pszichológiai és művészetterápiás programokat, valamint főzéseket és ruhagyűjtő akciókat is szerveznek az épülettel szemközti hajléktalanszállónak. Karácsonykor több mint 2 millió forintot gyűjtöttek a cseppkő gyermekotthonnak a Káosz szervezőcsapattal közösen, egy jótékonysági techno buli keretében.

A soron következő Kurzgesagt beszélgetés részletei itt olvashatók: https://turbinabudapest.hu/events/v-kurzgesagt-talk-is-the-world-getting-more-violent